AB mahkemesi tarafından duyurulan Apple İrlanda vergi davası itirazı

Bir AB mahkemesi, İrlanda’ya Apple’dan 11.5 milyar sterlin tutarında ödenmemiş vergi tahsil etmesini emretme kararına karşı temyiz başvurusunda bulunuyor.

2016 yılında, Avrupa Komisyonu, Dublin ile teknoloji devi arasında AB yasalarına aykırı bir anlaşma buldu.

İrlanda hükümetinin Apple’ın AB satış kazancının neredeyse tamamını yalnızca kağıt üzerinde bulunan bir İrlanda merkez ofisine bağlamasına izin verdiği, böylece AB gelirleri için vergi ödemekten kaçındığı belirtildi.

Hem İrlanda Cumhuriyeti hem de Apple bu karara itiraz ediyor.


Analiz: İrlanda için önemli olan işe mesaj

John Campbell tarafından, BBC News NI Ekonomi ve İşletme Editörü

Neden herhangi bir hükümet 14 milyar avroluk bir vergi düşüşünü reddetmek istiyor?

İrlanda için, motivasyon iki yönlüdür: Birincisi, vergi cenneti olarak davrandığını veya davrandığını iddia etmemi reddetme arzusu vardır.

Ülke, Amerikan ekonomisti Gabriel Zucman’ın sorumluluğu üstlendiği sırada kurumlar vergisi politikalarına yönelik artan eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

İrlanda’yı “dünyanın bir numaralı vergi cenneti” olmakla suçladı.

İkincisi, İrlanda çok uluslu yatırımcılara ülkenin iş yapmak için güvenli ve öngörülebilir bir yer olduğunu göstermek istiyor.


Avrupa Komisyonu, İrlanda’nın Apple’ın vergi faturasını, teknoloji devine İrlanda’da bulunan diğer şirketlere göre seçici bir avantaj sağlayacak şekilde azaltmasına izin verdiğini savundu, diyor İrlandalı hukuk firması McCann FitzGerald’de Brüksel merkezli bir ortak olan Laura Treacy.

BBC Radio 4’ün Today programına konuşan Treacy, “Söz konusu iki şirket, tüm Avrupa için gerçekten gelir getiren şirketlerdi. İrlanda’da olduklarını söyledi.”

  • İrlanda neden milyarları reddediyor?
  • İrlanda 13 milyar avroluk vergi faturası tahsil etmek zorunda

“İrlanda’da kuruldu, ancak daha önemlisi, İrlanda’da vergi dışı ikamet ettiler ve sonuç olarak, dünya çapındaki karları için gelir veya kurumlar vergisi ödemeleri gerekmedi, yalnızca İrlanda’ya atfedilebilen karlar ödendi. operasyonlar.”

İrlanda devleti, AK ‘nin İrlanda vergi kurallarını ve İrlanda vergi düzenlemelerini yanlış anladığını savunuyor.

“Komisyonun karının çoğunun, komisyona göre, çalışanı olmayan ve personeli olmayan ve çok az maddeyle taşınan merkez ofislerine transfer edildiğini söylediği” dedi.

“İrlanda ve Apple aslında hayır diyor, bu merkez ofislerinde oldukça ciddi bir karar alma süreci yaşanıyor” dedi.

“Ayrıca, kârın büyük oranlarını merkeze vermek doğru, İrlanda’da sadece daha az miktarlar bırakmak doğru oldu çünkü İrlanda’da sadece rutin vergi kararlarının alındığını söylüyorlar.”

Bayan Treacy, hem Apple hem de İrlanda’nın komisyonun kilit noktalarından birinin yanlış olduğunu ve devlet yardım yasasının bir parçası olmadığını iddia ettiklerini, ancak bunun yerine komisyon tarafından getirilen “bir tür yeni kural” olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir