BM: ABD, İngiltere, Fransa ve İran Yemen’deki savaş suçlarında suç ortağı olabilir

Birleşmiş Milletler komisyonu, ABD, İngiltere, Fransa ve İran’ın yemen’deki savaş suçlarına, çatışmaya karışan çeşitli taraflara silah sağlayarak suç ortağı olabileceklerini belirtti.

BM tarafından görevlendirilen Yemen Seçkin Uzmanlar Grubu üyesi Melissa Parke, panelin bulgularını sunan bir basın toplantısında yaptığı konuşmada, silahların tedarikinin çatışmayı sürdürüp Yemen halkının acılarını uzattığını söyledi.
Komisyon ayrıca koalisyon ortakları Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve uluslararası alanda tanınan Yemen hükümetini -koalisyona karşı savaşan İran destekli isyancılarla birlikte- “yaygın bir hesap verme eksikliğinden” zevk almakla da suçladı.
Bm müfettişleri, komisyonun bir diğer üyesi Charles Garraway’ in “olası faillerin gizli bir listesini” hazırladıklarını söyledi.
Garraway, ABD, İngiltere, Fransa ve İran’ı Yemen’e silah tedarikçisi olarak gösterdi, ancak komisyonun ayrıntılı bir tedarikçi listesi hazırlamadığını söyledi.
“Uzmanlar grubu, üçüncü devletlerin silah transferi iznini yasaklamalarını ve ihtilafın taraflarına silah vermekten kaçınmalarını tavsiye etti. Bunun nedeni, bu tür silahların taraflarca uluslararası insani ve insan hakları hukukunun ciddi ihlallerini işlemek veya kolaylaştırmak için kullanılması riskidir.” diye de ekledi.

Komisyonun raporunda işkence, cinsel şiddet ve keyfi gözaltı iddiaları vurgulanıyor ve savaşan tarafların savaş yöntemleri olarak “açlık”, kuşatma benzeri taktikler kullanmaları olabileceği belirtiliyor.
“Yemen’deki çatışmanın tarafları bir dizi insan hakları ihlali ve insani hukuk ihlalinden sorumludur. Bunlardan bazıları büyük olasılıkla savaş suçlarına yol açmaktadır.” dedi. “Bu ihlallerin sıradan Yemenlilerin yaşamları üzerindeki pratik etkisi çok büyük ve geniş kapsamlı olmuştur.”
Bir İngiliz hükümet sözcüsü CNN’e şunları söyledi: “Birleşik Krallık, Yemen’deki korkunç çatışmaya diplomatik bir çözüm getirme amaçlı uluslararası çabaların ön saflarında yer aldı. Dünyanın en sağlam ihracat kontrol rejimlerinden birini işletiyoruz.”
İran’ın BM misyonu sözcüsü Alireza Miryousefi CNN’e verdiği demeçte şunları söyledi: “İran’ın bir şekilde ‘savaş suçlarından’ sorumlu olduğu iddiasına gelince, bu gülünç. Suudi koalisyonu, Batı’nın da yardımıyla Yemen’e savaş açıyor ve belgelenmiş savaş suçları işliyor, İran ise sürekli olarak savaşı sona erdirmek için müzakereler istedi.”
ABD ve Fransa, CNN’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.
Rapora tepki gösteren Oxfam’ın Yemen Ülke Direktörü Muhsin Siddiquey şunları söyledi: “BM’nin belirttiği ihlaller şok edicidir ve kısmen uluslararası bir savaşın Yemen halkına yaşattığı sefalet ve acının gerekli olduğunun kanıtıdır. silah satışı.
“Uluslararası toplumun bu çatışmanın taraflarını silahlandırmayı bırakması ve bunun yerine tüm ilgilileri ülke çapında ateşkes ve kalıcı bir barışa yol açacak kapsayıcı müzakerelere katılmaya teşvik etmesi gerekiyor.”

Rauchenstein’e göre, hapishaneye düzenlenen hava saldırısının kurbanları, yemen’in savaşan tarafları tarafından geçen Aralık ayında imzalanan Stockholm anlaşması kapsamında serbest bırakılacak olan savaş esirleri ydi. ICRC, henüz gerçekleşmemiş olsa da değişimi denetlemekle görevlendirildi.
Stockholm anlaşması şiddeti azaltmayı amaçlasa da, son aylarda durmuş durumda. Hapishanenin hava saldırısı, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom’un müzakereleri yeniden canlandırmak amacıyla bölgeyi ziyaret ettiği sırada meydana geldi.
Amred Conflict Location and Even Data Project ‘e (ACLED) göre, Yemen’deki savaşta 2015 yılından bu yana 91 binden fazla insan hayatını kaybetti.
Savaş, İran destekli Houthi isyancılara karşı Suudi liderliğindeki bir koalisyon alaöğretti. Son haftalarda koalisyon ortaklarının birbirlerine sırtçevirdiğini ve BAE destekli ayrılıkçıların Yemen’in Suudi destekli hükümetine ölümcül sokak çatışmalarında savaştığı görüldü. Ayrılıkçılar, geçen hafta Yemen askerlerini hedef alan Emirlik hava saldırılarıyla desteklendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir