Hindistan ay yüzeyinde kayıp ay iniş ile yeniden bağlantı kurmaya çalışıyor

Hindistan’ın uzay ajansı, Hindistan’ın chandrayaan-2 misyonundan aya bir rover yumuşak kara iniş yerini ancak henüz iletişim kurmak mümkün olmamıştır söyledi.

Tarihi görev, bilim adamlarının Ay yüzeyine inmeden önce Vikram iniş aracıyla teması kaybetmeleri sonrasında Cumartesi günü başarısızlıkla sonuçlandı.
Hindistan Uzay ve Araştırma Örgütü (ISRO) sözcüsü Vivek Singh, Chandrayaan-2 uzay aracının kameralarının iniş aracının termal görüntüsünü aldığını ve sinyal oluşturma çabalarının devam ettiğini söyledi.
İniş aracındaki hasarın seviyesi belli değil.
İnişi planlandığı gibi ay yüzeyinden yaklaşık 2 kilometre yüksekliğe ulaşana kadar devam etti. “Daha sonra iniş aracından yer istasyonuna iletişim kesildi. Veriler analiz ediliyor,” dedi. Yumuşak bir iniş iniş hızını kontrol ederek iniş ve içeriğini hasarı en aza indirmek için arar.

ISRO misyonu “son derece karmaşık” ve “önemli bir teknolojik sıçrama temsil ettiğini söyledi” diğer misyonlar ile karşılaştırıldığında. Bir sonraki aşama, Pragyan (yani “bilgelik”) adlı robot gezginin ay yüzeyindeki su moleküllerinin kanıtlarını bulmak için ay yüzeyinden mineral ve kimyasal örnekler dağıtması ve toplaması ydı. Ancak uzay dairesi, her şeyin kaybolmadığını söyledi. Gezginle iletişim kurtarılamasa bile, uzay aracının ay yüzeyini haritalama ve ayın dış atmosferini inceleme görevini sürdürmesi beklenmektedir.”(Uzay aracı) ayın evrimi ve haritalama anlayışımızı zenginleştirecektir. Kutup Bölgelerindeki mineral ve su moleküllerinin, sekiz son teknoloji bilimsel aleti kullanılarak, “ISRO internet sitesinde yaptığı açıklamada. Uzay ajansı ay “mükemmel işlediğini söyledi” ve “90-95% misyon hedeflerinin başarılı olmuştur ve (için) iniş ile iletişim kaybı rağmen, ay bilimine katkıda devam edecektir,”ISRO dedi.

Başbakan Narendra Modi, iniş aracının inmesi gerekirken görev kontrol odasındaydı.
“Hayatta iniş ve iniş vardır. Ülke seninle gurur duyuyor. Ve tüm zor iş bize bir şey öğretti … En iyi umut … Ülkeye iyi hizmet ettin, bilime ve insanlığa iyi hizmet ettin.” dedi.
Chandrayaan-2, sanskritçe “ay araç” anlamına gelir, Güney Andhra Pradesh Sriharikota Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden 22 Temmuz’da havalandı. 3.8 ton ağırlığında ve 13 yük taşıyan, üç unsur vardı: ay uzay aracı, iniş ve rover.
Başarılı bir iniş, Amerika Birleşik Devletleri, eski Sovyetler Birliği ve Çin’den sonra, Aya yumuşak bir iniş başarıyla başarmış ülkelerin elit gruba Hindistan getirdi olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir