Mercedes-Benz’in Vizyonu EQS konsepti şirketin EV’leri için yeni bir yol çiziyor

Mercedes-Benz, tüm elektrikli araçların “EQ” ailesine sadece bir otomobil , ancak şirket, 2019 Frankfurt Motor Show’da bugün piyasaya sürülen yepyeni bir konsept otomobille, bu dizinin geleceğinin nasıl olacağını yeniden belirliyor. Alman otomobil üreticisine göre, Vision EQS adlı yeni konseptin, “Mercedes-Benz’in EQ modelleri için heyecan verici, fütüristik tasarımını” ortaya koymaya yardımcı olması gerekiyor.

Vision EQS ile ilgili en basit şey oldukları için performans özelliklerini ilk önce açıklayalım (bu, muhtemelen hiç bir zaman olduğu gibi üretime girmeyecek bir araba olmasına rağmen). Mercedes-Benz, “yaklaşık 469 beygir gücü” ile, 700k (veya 435 mil) aralığında (kabaca) 100kWh’lik bir akü grubunun dışına çıkmayı hedeflediğini söyledi. Otomobil üreticisi, konseptin 4.5 saniyenin altında saatte 0 ile 60 mil arasında ilerleyebileceğini söyledi; bu hızlı, ancak kesinlikle hızlı bir şekilde rekor tutmuyor.

Vision EQS ile ilgili stratejik bir bakış açısı ile ilgi çekici olan şeylerden biri, Mercedes-Benz’in, konseptin “çapraz model temelinde ölçeklenebilir ve kullanılabilecek” bir “tamamen değişken pil-elektrikli sürücü platformu” etrafında tasarlandığını söylüyor. Mercedes-Benz, Volkswagen’in MEB mimarisiyle yaptığı gibi, birden fazla modele adapte olabileceği modüler bir elektrikli platform geliştirme fikrini daha da ileri sürüyor . Bu teorik olarak Mercedes-Benz’in hem paradan tasarruf etmesine hem de piyasaya daha fazla elektrikli otomobil getirmesine yardımcı olabilir ve ilk uzun menzilli EV olan EQC’de bulunmayan EQC’den daha büyük akü sistemli araçlardan bazılarını üretebilir. öğütme EV.

Ancak Vision EQS zengin ve eski bir otomobil üreticisinin konsept aracıdır. Mercedes-Benz’in “lüks yat dünyasından ilham aldığını” söylediği iç mekandan başlayarak gerçekten eğlenceli gülünç parçalara bakalım. Arabanın içindeki “derin ve açık mekansal mimari”, verilen fotoğraflara dayanarak, gerçekten tartışamayacağım bir teknenin güvertesine.

Mercedes-Benz, aynı zamanda bu arabada çok fazla geri dönüştürülmüş plastik olduğunu söylemenin nefis bir yolu olan Vision EQS’de “sürdürülebilir malzemelerin kullanımını sistematik olarak geliştirdiğini” söyledi. İç kısım, geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış bir deri alternatifi ile kaplanırken, tavan kaplaması, Mercedes-Benz’in geri dönüştürülmüş bir miktar “okyanus atığı” plastiğinin eklenmesiyle oluşturulan yüksek kaliteli bir tekstilden oluşuyor. “Sürdürülebilir malzemelerin kullanımını tamamen yeni bir seviyeye taşıyor” diyor. (Plastik şişe malzemesi, bazı yerlerde gül altın rengindeki parlak noktaların elmas deseninin aksine).

Vision EQS’nin içinde, Mercedes-Benz’in “dijital içeriğin tüm alan üzerinde sürükleyici bir şekilde deneyimlenmesine izin verebileceğini” söyleyebileceği “organik olarak ortaya çıkan görüntüler ve projeksiyon yüzeyleri” de var. F015’te, 2015’ten itibaren her türlü dış mekan ortamından geçtikleri gibi yolculara görünmesini sağlamak için teorik olarak tasarlanmış, kendi kendine sürüş konseptli bir otomobil . Ne yazık ki Mercedes-Benz, EQS deneyiminin bu bölümünün ne anlama geldiğini açıklayan herhangi bir görüntü veya ek bilgi sağlamadı, bu nedenle, dengede, aracın lüks koltuklarına geri dönerken, aynı anda 180 dereceye kadar Ardışıklık izleyebileceksiniz gibi görünüyor. kulağa hoş geliyor.

Olduğu içindir deneyim kuşkusuz olursa olsun sahte deri plasticky hissediyor olup olmadığına luxe hissedeceksiniz da daha hoparlör kapaklarında altın yükseldi ve bir var “bir mücevher gibi dekoratif bir tutucu kaplı koku şişesi.” (Bu thaat başka dokunuş ne yazık ki Mercedes-Benz’in basın resimlerinde belgelenmemiş olarak bırakılmıştır.) Mercedes-Benz, bu dokunuşların “mükemmel işçiliği sergilemesine ve Vision EQS’nin belirleyici iç tasarımını ortaya koymasına” yardımcı olduğunu söylüyor.

Mercedes-Benz, EQS’yi ayrıca otomobil üreticisinin daha toptan karbon nötr bir yaklaşım benimseyerek elektrikli hareketliliğe geçişin ötesine geçme konusundaki isteklerini tartışmak için bir platform olarak kullanıyor. Mercedes-Benz, sonunda yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjinin yanı sıra geri dönüşüm ve tedarik zincirinde insan haklarına saygı duyularak elde edilebileceğini söyleyerek üretimlerinde CO2 nötr olan pil hücrelerini satın almak istediğini söyledi. ”

Büyük şirketler ve özellikle otomobil üreticileri, çevreye – veya insan hayatına – kar etmeden gelince en büyük kayıtlara sahip değiller, bu yüzden bu konsept Mercedes-Benz’i gelecek yıllarda sözüne tutma şansı sunuyor. Bu anlamda, Vision EQS gerçekten dünyanın en eski otomobil üreticisinden ne geldiğinin bir göstergesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir