Trump, afgan girişiminin çökertilmiş girişimiyle asırlık dersi öğreniyor

Başkan Donald Trump artık Britanya İmparatorluğu’ nun, Sovyetler Birliği’ nin ve 11 Eylül sonrası başkanlık öncüllerinin ne bulduğunu biliyor: Afganistan’ da kalmak korkunç ama çıkmak son derece zor.

Cumartesi günü geç saatlerde Taliban ve Afgan hükümetiyle Camp David’deki gizli görüşmeleri iptal ettiğini açıklaması Washington’dan Kabil’e kadar yankılanan şok dalgaları gönderdi. İki gün sonra, gişe rekorları kıran zirvenin sona ermesinin, yönetiminin en umut verici diplomatik girişimlerinden birini yok edebileceği açık– ki bu, Cumhurbaşkanı’nın 2016’da yeniden seçilme umutları açısından son derece önemli.
“Öldüler. Öldüler. Bana kalırsa öldüler” diyen Trump, görünüşe göre yaklaşık bir yıldır süren özenli barış görüşmelerini iptal etti.
Eğer Amerika Birleşik Devletleri Afganistan’a olan askeri bağlılığından kaçacaksa taliban’la bir anlaşma yapmak gerekecek. Ama Başkan şimdi dünyanın en işkence görmüş topraklarından birinde bir savaşı sona erdirmenin yeniden seçilme umutlarını artıracak ve Nobel Ödülü’nü kazanabilecek bir fotoğraf çekiminden daha fazlasını gerektirdiğini anlayabilir.

En iyi senaryoda, Trump’ın, iki tarafın hala öfkeli çatışmalara kilitlendiği ve ABD tarafından terk edilmekten korkan Afgan hükümetinin derin endişelere yol açtığı bir dönemde, ABD ile Taliban arasında yapılan bir anlaşma hakkında ikinci düşünceleri vardı.
Ancak Trump’ta sık sık olduğu gibi, gerçeği gizleme geçmişi ve opak ve fevri bir liderlik tarzı dramatik bölüm hakkındaki açıklamalarını gölgelemesine neden oluyor.
Başkan, Taliban’ın Kabil’de bir AMERIKAN askerini öldürdüğünü öğrendikten sonra Maryland’deki başkanlık inzivasındaki görüşmeleri dışladığını söyledi. Yine de terör örgütü ve ABD, ABD’nin eski Afganistan Büyükelçisi Zalmay Halilzad liderliğindeki 11 aylık müzakere süreci boyunca birbirlerine karşı yüksek yoğunluklu bir savaş yürüttüler.
CNN’in rakamlarına göre, görüşmelerin başladığı Ekim 2018’den bu yana en az 16 ABD’li servis personelinin ölümünden Taliban sorumlu olabilir.
Başkan ayrıca Taliban’ın insanlara büyük bir hata yaptıklarını söylediğini de söyledi.”Ancak milislerin kamuoyuna yaptığı açıklamalardan böyle bir pişmanlık olduğuna dair bir kanıt yok.
Trump’ın toplantıyla ilgili tweet’i kendi içinde, daha önce koreografisini yaptığı ve kendisine kişisel bir siyasi zafer kazandıracak gibi göründüğü diplomatik bir muhteşemliği terk ettiği için övgü aldığını iddia ettiği izlenimini bıraktı.
Trump’ın yaklaşımıyla ilgili şüpheler, El Kaide’yi koruyan ve 11 Eylül saldırılarını planlamasına izin veren Taliban’la bir zirve planlama önerisiyle de körükleniyor. Çarşamba günü en kötü terör saldırısı.
Senato İstihbarat Başkanı Richard Burr Pazartesi günü davetten duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ve bunun devam etmediğini söyledi.
“Ben bu yüzden olmuyor sevindim ABD’ye davet etmek için uygun bir grup olacağını sanmıyorum,” Kuzey Carolina Cumhuriyetçi dedi.

ABD-Taliban girişiminin çöküşü de bazı ciddi yankıları olabilir.
Trump’ın anlaşmaya zamanından önce vararak, önemli seçimler öncesinde Afganistan’da artan şiddet şeklinde terör örgütünün misillemelerine yol açabileceği yönünde korkulara yol açtı. Ve en azından şimdilik, Başkan’ın 2020’deki kendi seçiminden önce tüm Amerikan askerlerini eve getirme umutları suya daldı.
Trump’ın askeri tavsiyeleri dikkate almamaya ve askerleri geri çekmeye karar vermesi hala mümkün.
Ancak bunu yapmak riskli olacak ve onu Demokratların büyük ihmal suçlamalarına maruz bırakacaktır.
Daha geniş anlamda, Trump’ın iptal edilen zirveyi ele alışı dış politikadaki davranışlarına ışık tuttu.
Gizli bir diplomatik süreç sonrasında anlaşmayı bizzat yönetmesi yönündeki bariz ısrarı, kendisini gündeme getiren ancak büyük zaferler elde etmeye mücadele eden bir devlet adamlığı tarzını yansıtıyor. Bu eğilim, kuzey Koreli Kim Jong Un ile olan kişisel diplomasisini de gölgeledi.
Hafta sonu yaşanan entrika, Trump’ın ulusal güvenlik ekibi içinde başkan yardımcısı Mike Pence ile patronu arasında nadir boşluklar açan bölünmeleri ortaya çıkardı ve CNN’in haberine göre Beyaz Saray bunu hemen yalanladı.
“Aslında, danışmanlar açısından kendi tavsiyemi aldım. Tanışma fikri hoşuma geldi. Neredeyse üç yıl boyunca bir sürü kötü insan ve bir sürü iyi insanla tanıştım.” dedi.
“Bu benim fikrimdi, ve benim fikrim bunu sona erdirmek,”” dedi toplantı yla ilgili.
Başkan Barack Obama’nın iç güvenlik ve terörle mücadele danışmanı olan Lisa Monaco, bu tür düşüncesizce karar vermenin jeopolitik karışıklıkiçin bir reçete olduğu konusunda uyardı.
“Buradaki strateji nedir?” diye sordu.
CNN’de konuşan Bakan, “Bu gerçekten bir ulusal güvenlik sürecini tamamen tersine çeviriyor” diyerek, Cumhurbaşkanı’nın bu kadar hassas bir konuda gerekli tavsiyeleri tam olarak alamadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir